Na przestrzeni dziesięcioleci w dziedzinie edukacji seskualnej w Polsce niestety niewiele się zmieniło. Jesteśmy wciąż zamknięci na kwestię wprowadzenia młodych ludzi w ten bardzo ważny aspekt dorastania i życia. Braki w elementarnej wiedzy, choćby na temat budowy własnego ciała, rzucają się cieniem na dobrostan człowieka w przyszłości. Mają negatywny wpływ nie tylko na ogólne, dobre samopoczucie, ale również na zdrowie fizyczne i psychiczne. Zaprzeczanie faktowi, że seks jest dla nas jedną z najistotniejszych kwestii, nie ma mocy, by zmienić rzeczywistość. A rzeczywistość jest taka, że potrzeby seksualne mają ogromną wagę. W piramidzie Maslowa, która obrazuje hierarchię ludzkich potrzeb, seks zaliczany jest do potrzeb podstawowych, choć niektóre źródła sytuują go również w trzecim segmencie – potrzeby wyższe. Poza przedłużeniem gatunku seks pozwala nam zaspokoić potrzebę miłości i bliskości. Podobno seks, na równi z pieniędzmi i władzą jest najsilniejszą motywacją i największą nagrodą. Skoro więc świat kręci się wokół seksu, dlaczego pozbawiamy się możliwości świadomego i satysfakcjonującego czerpania z niego?
Czego trzeba, by być sekspozytywnym?
Zacznijmy od tego, co to jest sekspozytywność? Trudno jest ustanowić definicję tak szerokiego pojęcia. Gdybym miała sformułować ją jak najkrócej napisałabym, że jest to tolerancja i respekt dla seksualności cudzej i własnej. Akceptacja stanowiska innych nie musi wcale oznaczać, że się z nim zgadzamy. Musimy jednak być świadomi, że również z naszymi poglądami nie wszyscy się zgadzają. Odrobina empatii pomaga zrozumieć co sami czulibyśmy, gdyby to, co jest dla nas ważne, było wyśmiewane i wyszydzane przez innych. Gniew? Smutek? Złość? Osamotnienie? Frustracja? To tylko kilka negatywnych emocji, jakie targają osobami, których potrzeby nie znajdują akceptacji i nie są traktowane z należną uwagą/powagą przez otoczenie, a często nawet przez najbliższych. Wolność to przywilej, który dotyczy nas wszystkich, dlatego prawo do własnych poglądów, przekonań, stanowisk przysługuje każdemu z nas w równym stopniu. Każdy z nas ma prawo szukać zaspokojenia własnych potrzeb, o ile nie wiąże się to z krzywdą drugiej osoby. Dlatego akceptacja faktu, że jako ludzie możemy różnić się od siebie na wiele różnych sposobów i nie ma w tym nic złego czy nienaturalnego, jest w mojej opinii kluczowa.
Sekspozytywni ludzie nie hejtują,
a polemizują
Kiedy już wiesz, że ludzi dzielić może wiele kwestii, a różnice te nie są w żadnym stopniu uzasadnieniem ekskluzji czy wykluczenia Ciebie ani nikogo innego poza nawias społeczny, warto pomówić o tolerancji. Czasem niezwykle trudno powstrzymać się od osądów i oceniania, w pewnych sytuacjach jest to jednak wręcz wskazane. Preferencje seksualne to bardzo osobisty temat, więc jeśli już decydujemy się na niego wkroczyć, zachować należy szczególną ostrożność. Kiedy posiadamy niewielką wiedzę w jakiejś kwestii, lepiej zrezygnować z komentarzy, które mogą w takiej sytuacji mieć niewiele wspólnego z rzeczywistością i skompromitować ich autora. Oczywiście, nie mamy obowiązku wiedzieć wszystkiego o wszystkim, nie mamy również obowiązku ustosunkowywać się do tematów, o których nie mamy pojęcia. Pamiętajmy również o tym, że nasz subiektywny pogląd nie jest jedynym słusznym, a tylko jednym z wielu. Jeśli odczuwasz nieprzemożoną ochotę jego publicznego wyartykułowania, zwróć uwagę na sposób jego wyrażenia. Forma precyzowania swoich wypowiedzi jest bardzo ważna w ogólnej komunikacji, nie tylko w przypadku rozmów o seksie. Szacunek dla rozmówców przejawia się przede wszystkim w kulturze wypowiedzi. Jeśli prezentujesz stanowisko stojące w kontrze do innych uczestników nie uzurpuj sobie prawa do racji. Upewnij ich, że różnica zdań nie jest oznaką ani powodem do braku szacunku. Przyznanie się, że posiadane przez nas informacje być może nie są kompletne, również nie jest powodem do wstydu. To, co i w jaki sposób mówisz może oddziaływać na innych, może być dla nich budujące, lub wręcz przeciwnie – destruktywne. Nigdy nie masz pewności jak wrażliwa jest osoba z którą wymieniasz poglądy, czego doświadczyła i w jakim jest stanie. Ważenie słów jest zatem cnotą.
Sekspozytywność cechą wielkich ludzi
Sekspozytywność wymaga dużo elastyczności. Warto być otwartym i wyrozumiałym, ponieważ zamknięta postawa blokuje przed nami wiele dróg, nie tylko tych do przyjemności. Nowe doświadczenia, konfrontacja poglądów, zdolność do poszerzenia horyzontów to podstawa dla samorozwoju, który zajmuje szczyt piramidy potrzeb. Dlatego niektórzy z nas kochają podróże i poznawanie nowych kultur, drudzy kochają czytać i chłonąć ludzkie historie, a jeszcze inni pragną poznać jak działa otaczający nas świat. To właśnie ciekawość tego, czego jeszcze nie znamy popycha nas do najśmielszych i najbardziej wartościowych odkryć. A jeśli nie chcemy za nią podążać zostajemy w jednym miejscu, które powoli staje się naszym mentalnym więzieniem.
Tolerancja dla własnej seksualności
Bądźmy łaskawi w swoich osądach wobec innych, ale bądźmy równie tolerancyjni i wyrozumiali w stosunku do nas samych. Poznanie innych przekonań, postaw, poglądów paradoksalnie pozwala nam poznać i zrozumieć również siebie. Nie ma nic bardziej wyzwalającego niż świadomość, że nasza wartość nie płynie z tego, czy spełniamy standardy i oczekiwania narzucane nam przez innych, ale ze znalezienia w sobie akceptacji i odwagi do bycia kimś, kim sami pragniemy być. Słowa i osądy ludzi na nasz temat tak naprawdę definiują ich, nie nas i nie powinny mieć wpływu na nasz pogląd na samych siebie. W myśl zasady “żyj i daj żyć innym”, dopóki nasze działania nie przynoszą komuś szkody, są wyłącznie naszą sprawą. Często potrafimy w sobie znaleźć więcej empatii i zrozumienia dla osób, które spotykamy na własnej drodze, jednocześnie będąc własnym najsurowszym krytykiem. Pamiętajcie o tym, że jeden aspekt naszego życia nie przesądza o jego całości. Jeśli jednak czujecie, że potrzebujecie wsparcia – nigdy tak naprawdę nie jesteśmy sami. Zawsze jest ktoś, do kogo możemy się zwrócić, kiedy czujemy, że coś nas przerasta. Fachowa pomoc bywa nieoceniona w przypadkach, kiedy spotykamy się z hejtem, wykluczeniem, agresją. Nie bójmy się o nią poprosić.