Jakie zagadnienia porusza sex coach?

Jakie tematy i problemy są najczęściej poruszane w gabinecie Sex Coacha?

Coraz częściej goszczę w swoim gabinecie osoby w różnym wieku, którym pomagam w pracy nad ich własną seksualnością. Chęć rozwoju w tej dziedzinie i skłonność podjęcia pracy na tym polu pomaga skutecznie osiągać satysfakcję seksualną, co skutkuje zadowoleniem nie tylko ze współżycia, ale wpływa także pozytywnie na jakość życia na co dzień.

Z jakich kwestiach najczęściej proszą o pomoc Uczestnicy sesji? Poniżej przedstawię kilka tematów, które najczęściej poruszane są w moim gabinecie.

 

Problemy seksualne, z którymi zgłaszają się do mnie kobiety

Przez wiele lat prowadząc jedyny w Polsce sklep medyczno-erotyczny Erotic-Med miałam okazję spotkać się z wieloma problemami seksualnymi kobiet, które uniemożliwiały im osiągnięcie szczęścia erotycznego z partnerem, i nie tylko. Jako osoba otwarta, liberalna, a przede wszystkim posiadająca odpowiednie doświadczenie i kwalifikacje, postanowiłam pomagać takim osobom, służąc radą i opracowując realne, skuteczne strategie. Moja marka Erotic Med i ja – jako Sex Coach posiadamy same pozytywne opinie zadowolonych Klientów, którzy dzięki naszej pracy podnieśli jakość swojego życia. Salon stacjonarny Erotic Med, który prowadzę w Krakowie, jest miejscem absolutnie wyjątkowym – wspierającym pozytywny seks. Zatem wiedząc to wszystko i przez lata skutecznie pomagając innym, postanowiłam stworzyć listę najczęstszych zaburzeń, z którymi przychodzą do mnie Panie. Oczywiście jest ich o wiele więcej, a niektóre z nich są bardzo złożone, jednak jest to kwestia niezwykle indywidualna i wymaga rozstrzygnięcia już podczas samej wizyty w moim gabinecie.

Dysfunkcje seksualne kobiet

Zaburzenia seksualne Pań to powszechny problem, który dotyka około 40 proc. kobiet. Problemy te często związane są traumatycznymi doświadczeniami, źle wypracowanymi wzorcami i wiekiem, a wraz z upływem lat mogą się tylko pogłębiać. Typowe objawy związane z dysfunkcjami obejmują zmniejszone nawilżenie pochwy, ból i dyskomfort podczas stosunku, brak podniecenia i trudności w osiągnięciu orgazmu. Tylko niewielki odsetek kobiet szuka pomocy medycznej. W porównaniu z badaniami i leczeniem zaburzeń u mężczyzn, kobiety nie szukają tak często pomocy, jak ich partnerzy, a swój orgazm i satysfakcję odkładają na dalszy plan. Na szczęście coraz bardziej rośnie świadomość i zaufanie do zawodu Sex Coacha w Polsce, dlatego mogę cieszyć się z większej liczby przedstawicielek płci pięknej w moim gabinecie.

Brak ochoty na seks

Funkcje seksualne są wynikiem złożonego procesu nerwowo-naczyniowego kontrolowanego przez wkłady psychologiczne i hormonalne. Jak każda skoordynowana reakcja fizjologiczna, w tę funkcję zaangażowanych jest wiele systemów. W odniesieniu do prawidłowego funkcjonowania pochwy i łechtaczki wymagany jest wystarczający dopływ krwi dla satysfakcjonującego doświadczenia seksualnego. Aby do niego doszło, musi nastąpić chęć do współżycia, a co za tym idzie podniecenie. Jeśli ono nie występuje od zawsze lub po np. urodzeniu dziecka, oznacza to, że kobieta nie odczuje satysfakcji z seksu i koło się zamyka. Na sesji ze mną kluczowe w tym przypadku jest poznanie przyczyny i wypracowanie w sobie zdrowych, sekspozytywnych nawyków.

Nieodczuwanie przyjemności z seksu

Brak satysfakcji erotycznej jest ściśle związane z libido, ale także tym, że niektóre procesy fizjologiczne i psychiczne pacjentki mogą być w jakiś sposób zaburzone. Może być to brak pociągu do partnera, złe relacje z przeszłości, dramatyczne wydarzenia, brak pewności siebie i wiary w swoje umiejętności. Wreszcie może to być także niewiedza mężczyzny o tym, w jaki sposób pieścić partnerkę, co jest wynikiem wstydu przed szczerą rozmową. Podczas terapii ze mną osoba taka ma szansę otworzyć się i poznać sposoby okazywania swoich potrzeb i techniki, które sprawią, że seks stanie się wyjątkowo przyjemny.

Przewlekła anorgazmia

Zaburzenia orgazmu u kobiet charakteryzują się utrzymującym się lub nawracającym opóźnieniem, lub brakiem orgazmu po normalnej fazie podniecenia seksualnego. Badania wykazały, że prawie dwie trzecie kobiet ma problemy związane z osiągnięciem szczytowania, zarówno podczas stymulacji pochwy, jak i łechtaczki. A wystarczy poznać i dogłębnie przeanalizować, krok po kroku problem – czasem wymaga on terapii związanej z budowaniem samoakceptacji, pozytywnych podstaw w związku i dobrej konotacji z seksem. Niekiedy jest to powiązane również z niewiedzą i nieumiejętnymi próbami stymulacji. Na każdym spotkaniu z przedstawicielką płci pięknej staram się pomagać jej w odkrywaniu swojej seksualności i metod satysfakcjonującej stymulacji, która doprowadzi ją do orgazmu podczas seksu z partnerem i nie tylko.

Problem z nietrzymaniem moczu – mięśnie kegla

Mięśnie kegla są niezwykle ważne nie tylko w naszej kobiecej sferze erotycznej (pomagają mocniej odczuwać orgazmy), ale także przy prawidłowym funkcjonowaniu układu moczowego i ułatwionym porodzie. Mięśnie kegla dobrze wypracowane za sprawą np. kulek gejszy i moich wskazówek to brak zaburzeń trzymania moczu, silne odczuwanie orgazmów, kontrolna nad skurczami pochwy i pomoc podczas porodu oraz szybszy powrót do formy w trakcie połogu. Podczas sesji dotyczącej mięśni kegla oczywiście nie wykonujemy żadnych intymnych czynności, a jedynie nakierowuje i informuję klientkę, w jaki sposób powinna trenować ten obszar samodzielnie w domu.

Brak pewności siebie i akceptacji swojego ciała

Pewność siebie – to klucz do sukcesu każdej kobiety odczuwającej przyjemność ze zbliżeń. Gdy jej nie ma, możemy mieć problemy z osiągnięciem orgazmu, obniżonym libido i jakością życia. W moim gabinecie jestem w stanie w każdej kobiecie odkryć to, co najcenniejsze. Skutkuje to nie tylko jej dobrym samopoczuciem, ale także diametralną zmianą w całym życiu – także erotycznym. Wiara w siebie sprawia, że seks staje się piękniejszy, a my razem z nim. Podobnie jest w przypadku nawiązywania relacji z nowymi osobami – wiedząc, że jesteśmy atrakcyjne także w środku, jeszcze bardziej będą do nas lgnęły, a my będziemy same ze sobą szczęśliwsze.

Wiele z podanych problemów jest do wyleczenia, wymagają one jednak dużego samozaparcia, motywacji i regularnych spotkań. W przypadku praktyki w moim gabinecie częstotliwość wizyt moich klientów nie jest problemem – widząc skuteczność terapii, sami motywują się do pracy nad własną seksualnością.

satysfakcjonujący sex pomoc sex coacha

Problemy mężczyzn, którzy potrzebują wsparcia sexcoacha

Bez wątpienia częściej swoimi problemami seksualnymi przejmują się mężczyźni niż kobiety. Jest to uwarunkowane kulturowo – stereotypy na temat tego, że mężczyzna powinien być nadto sprawny seksualnie, są tak głęboko zakorzenione w psychice płci silnej, że nawet gdy pojawia się najmniejszy problem, wpływa on na jego samopoczucie i pewność siebie.
Na szczęście jednak coraz więcej mężczyzn nie wstydzi się prosić o pomoc. Zauważam, że częściej otwierają się przede mną, mówią szczerze o swoich problemach, ponieważ ufają mi i wiedzą, że wspólnie jesteśmy w stanie rozwiązać wiele nurtujących ich kwestii. Niestety bardzo często nie mają oni z kim o tym porozmawiać – wstyd przed kolegami i partnerkami sprawia, że nawet najmniejszy defekt urasta do rangi dużego problemu. Stąd też powstał mój gabinet – przez lata udzielałam rad w jedynym i najbardziej innowacyjnym, sekspozytywnym miejscu w Polsce, sklepie Erotic-Med. Dzięki temu, że poznałam całe spektrum problemów kobiet, mężczyzn i par, wspierając się odpowiednim wykształceniem, postanowiłam dzielić się swoją profesjonalną pomocą. O mojej skuteczności świadczą same pozytywne opinie – w tym tych osób, które nadal są pod moją opieką. Zatem jakie są to zaburzenia?

Brak możliwości realizacji potrzeb seksualnych

Bardzo często do mojego gabinetu zgłaszają się mężczyźni, którzy są sfrustrowani, ponieważ nie mają możliwości realizacji swoich potrzeb seksualnych. Zazwyczaj wynika to z dysharmonii w związku opartej na większym libido mężczyzny. Często nie chodzi o sam seks, ale także otwarcie się partnerki na nowe doznania, które na dłuższą metę mogą nawet przeciwdziałać chęci zdrady. Dzieje się tak z prostej przyczyny – partnerzy nie potrafią ze sobą rozmawiać, przez cały czas odczuwają wstyd przed swoją drugą połową, bądź wymagają, by to ona była inicjatorem niektórych eksperymentów. Podczas terapii z sexcoachem, czyli ze mną, takie osoby mają szansę nauczyć się na nowo komunikacji i stworzenia podstaw związku, który nie będzie miał przed sobą żadnych tajemnic.

Zaburzenia wzwodu członka

Wbrew pozorom u sexcoacha jesteśmy w stanie pomóc sobie w przypadku zaburzeń wzwodu. Jeśli są one spowodowane problemami na tle psychicznym, jest to jak najbardziej do rozwiązania. Zazwyczaj związane jest to z brakiem pewności siebie mężczyzny, nadmiernym stresem, wcześniejszymi niepowodzeniami, traumatycznymi wydarzeniami w życiu. W moim gabinecie za sprawą samej rozmowy (sexcoach absolutnie do dotyka pacjenta ani nie wykonuje z nim żadnych ćwiczeń) jesteśmy w stanie zniwelować to zaburzenie, wprowadzić plan zaradczy na podstawie odkrytej przyczyny. Zazwyczaj zalecam treningi masturbacyjne i relaksacyjne, a także takie, które pozwolą oswoić się mężczyźnie z partnerką. Niestety, jeśli powodem są problemy ze zdrowiem, w tym różnego rodzaju choroby i uszkodzenia mechaniczne prącia, należy zgłosić się do odpowiedniego lekarza specjalisty medycyny.

Przedwczesny wytrysk

Moi klienci bezustannie zgłaszają się do mnie z zaburzeniami wytrysku. W takiej sytuacji też jestem w stanie pomóc, pod warunkiem, że są one wynikiem problemów o podstawie psychogennej. Są to tak zwane zbyt wczesne wytryski, czyli orgazm na samą myśl o seksie, podczas pierwszych pieszczot, gry wstępnej lub po kilku minutach ruchów frykcyjnych. Są one powodem dużej frustracji, ponieważ mężczyzna nie jest w stanie zadowolić partnerki w satysfakcjonujący sposób, co powoduje u niego wstyd, zażenowanie i zniechęcenie do dalszych kontaktów. Przyczyną może być nadmierne pobudzenie, nawyki masturbacyjne, stresujący stosunek przerywany, bardzo pobudzające działanie partnerki lub wręcz przeciwnie – lęk przed nią. Wszystko jednak jesteśmy w stanie wypracować w moim gabinecie – posiadam wiedzę i doświadczenie, które jest w stanie pomóc i w tym przypadku.

Kompleksy, brak pewności siebie

Wielu mężczyzn nie jest w stanie podjąć kontaktów seksualnych z kobietami ze względu na posiadanie całego szeregu kompleksów, które ich hamują w prawidłowym funkcjonowaniu. Najczęściej jest to uznawanie swojego członka za mało okazałego, uznawanie siebie za mało atrakcyjnego, nieśmiałego, niewystarczająco sprawnego seksualnie. Wszystkie te negatywne myśli wpływają na całe życie, nie tylko seksualne. Kompleksy są podstawą wielu innych zaburzeń – w tym tych psychicznych, które powodują problemy z erekcją czy też zaburzenia wytrysku. W moim gabinecie jestem w stanie wypracować w mężczyźnie nowe spojrzenie na siebie, które sprawi, że nabierze wiatru w żagle, a jego współżycie, kontakty towarzyskie i biznesowe będą zadowalające.

Znaczny spadek libido

Żyjemy w ciągłym pędzie, mężczyźni przepracowują się, by zapewnić swojej rodzinie dobry byt. Pozostawanie po godzinach w biurze, stres wyniszczający organizm, złe relacje z partnerką… to wszystko sprawia, że płci silnej odechciewa się współżycia. Jest to coraz większa przeszkoda w życiu partnerów. Podczas rozmowy w taką osobą jestem w stanie nakierować ją na nowe, spokojniejsze tory, w których to przyjemność uprawiania seksu z ukochaną staje się ważniejsza niż praca i problemy osobiste. Wskazuję, uczę, informuję jak poprawnie się wyłączyć i cieszyć się z igraszek w domu, nie szukając przygód poza związkiem.

Ciągła chęć eksperymentowania

Z czasem zwykły, klasyczny seks dla moich klientów jest niewystarczający i zwracają się do mnie z kwestią, że nic już ich nie podnieca, nie kręci, a chęć zdrady, poznania nowego obliczu seksu, czy też ekstremalnych praktyk jest w nich tak silna, że sami się tego obawiają. Bardzo często jest wynik uzależnienia m.in. od pornografii i korzystania z sex-portali. W takim przypadku nie zalecam całkowitego odcięcia się, lecz stopniowo, razem z moim pacjentem opracowujemy strategię, by ograniczyć pewne niepokojące symptomy. Nie zawsze są one negatywne, jednak warto o nich porozmawiać i znaleźć odpowiednie rozwiązanie.
Problemów może być znacznie więcej i mogą być one złożone, jednak należy pamiętać o tym, że każdy z odpowiednią dawką motywacji i moimi wskazówkami może być rozwiązany.

Problemy par, które potrzebują sexcoachingu

Bardzo się cieszę, że coraz częściej w moim gabinecie pojawiają się pary i to nie tylko te, które miewają większe lub mniejsze kryzysy, ale także osoby, których związek jest satysfakcjonujący. Oznacza to, że mają świadomość tego, że szczęście i dopasowanie w łóżku należy stale pielęgnować. Kim zatem są moi pacjenci przychodzący w parach i z jakimi kwestiami przychodzą do gabinetu sexcoacha? Zapraszam do lektury.

Problemy par heteroseksualnych

Moimi pacjentami, którzy decydują się na przyjście w parze, w większości są to osoby będące w parach heteroseksualnych (choć nigdy nie możemy powiedzieć, że ktoś jest w stu procentach hetero czy też homoseksualny, jednak jest to temat na osobny artykuł). Poznając ich problemy, przez lata rozmawiając z klientami sekspozytywnego sklepu Erotic-Med oraz zdobywając odpowiednie wykształcenie, jestem w stanie dotrzeć do sedna zaburzenia, by stwierdzić, czy wymagana jest terapia w parze, czy też indywidualna. Jeśli jednak problem dotyka obojgu partnerów, zawsze warto popracować nad nim wspólnie, a wraz z moimi wskazówkami, wiedzą i doświadczeniem jesteśmy w stanie go rozwiązać.

Brak komunikacji

Pierwszym i najczęściej spotykanym problemem, który staje na drodze do szczęścia parom, jest brak komunikacji. Nierozmawianie o swoich potrzebach, fantazjach, sprawia, że szukamy ich poza związkiem. Bardzo często partnerzy oczekują wobec siebie wzajemnie inicjatywy, domyślania się, wymogów stałej pielęgnacji związku, gdzie sami nie komunikują tego, że tego potrzebują. W tej sytuacji jestem w stanie nakierować parę, w jaki sposób powinni rozmawiać – nie w biegu, pomiędzy jednym a drugim daniem, czy też tuż po nieudanym seksie, a na spokojnie, w odpowiedniej atmosferze. Wypracowuje także z każdą z par nowe rytuały, które zacieśniają ich więzy, przez są sobie bliżsi i rozmawiają ze sobą szczerze, jak najlepsi przyjaciele. Wtedy to możemy dowiedzieć się, że nasz partner lub partnerka tak naprawdę mają ochotę na całą masę eksperymentów, które odżywią Waszą relację.

Dysharmonia seksualna

Następny, bardzo powszechny problem w związkach to dysharmonia seksualna – większe potrzeby seksualne z jednej strony, najczęściej partnera płci silnej. Oznacza to, że nie tylko mężczyzna czuje się sfrustrowany i niezaspokojony, ale także kobieta (choć coraz częściej spotykam się z sytuacją na odwrót) jest nieszczęśliwa z powodu braku libido lub niechęci do współżycia ze swoim ukochanym. Tego typu dysharmonie bardzo często kończą się kryzysem, zdradą, a nawet rozstaniem. W tej sytuacji sama świadomość problemu jest dużym plusem. W gabinecie wspólnie z parą wypracowuje nowe podstawy w relacji, by jak najbardziej wyrównać ich pożądanie. Razem definiujemy na nowo związek i trenujemy zdrowe, właściwe zachowania.

Niewystarczająca gra wstępna

Ze względów antropologicznych zazwyczaj to mężczyzna jest prędzej gotowy na odbycie stosunku seksualnego niż kobieta. Dzieje się tak z prostej przyczyny – taka jest nasza fizjologia. Partnerka zatem wymaga dobrego przygotowania, atmosfery, po prostu satysfakcjonującej, przemyślanej gry wstępnej. Mężczyźni jednak nie zawsze mają na to cierpliwość, zatem partnerki nie są w stanie w pełni odczuwać przyjemności z seksu, a co za tym idzie go inicjować. Podczas spotkań ze mną pary borykające się z tym problemem mogą poznać znaczenie gry wstępnej, a nawet poznać techniki na jego sprawny przebieg. Oczywiście w moim gabinecie nie dotykam ani pokazuje technik seksualnych moim partnerom, a sama terapia polega na rozmowie. Od par oczekuje w takim przypadku pracy nad sobą w domu.

Bezpodstawna zazdrość

Brak pewności siebie, źle wypracowane podstawy w związku – wszystko to sprawia, że jeden z partnerów staje się zazdrosny o drugą stronę, nawet bezpodstawnie. Choć odrobina zazdrości jest zdrowa, to ciągłe sprawdzanie telefonu i wszystkich kontaktów przeradza się w ograniczenie wolności drugiej osoby. Sexcoach w mojej osobie jest w stanie temu zaradzić – przychodząc w parze, mogę wskazać, co można poprawić w relacji, by partner/partnerka poczuła się pewniej, by te negatywne uczucie coraz mniej wpływało na więź. A nie ma nic gorszego niż chora zazdrość, wyniszczająca relację i prowadząca do rozstania.

Kwestie, z którymi borykają się pary homoseksualne

Przez wiele lat pracy w jednym z najbardziej innowacyjnych i pierwszych w Polsce miejsc promujących satysfakcjonujący seks, w sklepie Erotic-Med, na co dzień miałam do czynienia z wieloma parami, nie tylko heteroseksualnymi. Stąd też wiem, że pary stanowiące dwie kochające się kobiety lub dwóch mężczyzn, również mają problemy z brakiem komunikacji, dysharmonią seksualna, niezrozumieniem, brakiem gry wstępnej i satysfakcji ze współżycia. Nie zawsze coming out takich osób i życie w zgodzie z samym sobą daje im automatycznie zadowolenie. Dlatego też przychodzą do mnie pary o różnej orientacji, które zawsze zjadą u mnie zrozumienie, a nawet rozwiązanie na nurtujące ich kwestie.

A gdy wszystko układa się pomyślnie…

Nie wszystkie pary, które się do mnie zgłaszają, mają konkretne zaburzenie do wypracowania. Coraz częściej spotykam na swojej drodze zawodowej osoby będące szczęśliwe i usatysfakcjonowane ze swojej relacji, nie tylko w łóżku. Jednak starają się one stale dbać o kondycję swojego związku, dlatego też potrzebują mojej pomocy. W moim gabinecie naprowadzam szczęśliwe pary na wdzięczność i docenianie relacji, a także na to, że warto w codziennym ferworze i stresie rozmawiać. Pomagam im także wdrożyć w ich życie eksperymenty, na które mają od dawna ochotę, jednak się ich boją. Sex coaching ma za zadanie nie tylko naprawiać, ale także planować wspólną przyszłość. W przeciwieństwie do psychoterapii Sex Coach skupia się na tym, co będzie, a nie na tym, co było.
Oczywiście nie są to wszystkie problemy, zaburzenia i kwestie, z którymi przychodzą do mnie moi klienci, a wiele z nich jest złożonych i wymaga długiej pracy. Częściej jednak zdarza się, że para wymaga jedynie wskazówek i samej świadomości zaistniałej sytuacji.

Życie erotyczne osób z niepełnosprawnością

Seks osób, które stały się niepełnosprawne

Myśląc o osobach z niepełnosprawnościami, zazwyczaj mamy przed oczami osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. W tym wpisie jednak poruszę aspekt niepełnosprawności o różnych jej odmianach, a dopiero w przedostatnim akapicie skupię się na odczuwaniu przyjemności osób, którym w codziennej egzystencji pomaga wózek.
Otóż osoby, które stały się niepełnosprawne, doznały tego najczęściej w wyniku postępującej choroby (stwardnienie rozsiane, nowotwory, udar) lub z powodu wypadku. Bardzo niewiele z nich doświadcza takiej niepełnosprawności, która w pełni wyklucza ich jako kochanków. Nawet jeśli penetracja nie jest możliwa, to osoby te są w stanie odkryć inne, czasem nawet przyjemniejsze formy kontaktów seksualnych.
W miarę pogodzenia się ze swoim losem uświadamiają sobie, że mogą eksperymentować z seksem i wyzwolić się od tradycyjnych metod zaspokajania. Przykładowo zamiast stymulacji penisa podczas ruchów frykcyjnych, mogą oni do tego celu użyć zabawek erotycznych. Kobiety zaś nie odczuwając przyjemności z penetracji pochwy, mogą wprowadzić długie pieszczoty łechtaczki, które również doprowadzą je do orgazmu. Seks oralny i masturbacja także są bardzo dobrym rozwiązaniem i nie wymagają dużej siły i energii, nawet dla osób schorowanych.

Osoby z niepełnosprawnością od zawsze – jak wygląda ich seks?

Inaczej jest w przypadku osób, które od zawsze są niepełnosprawne i nie miały szansy spróbować seksu w pełnosprawnym ciele. Tak naprawdę niepełnosprawni z tej kategorii odczuwają duże napięcie seksualne, którego są nie w stanie zdefiniować. Nie wiedzą oni, czego tak naprawdę chcą, a dopiero druga osoba może im pokazać i poinstruować, jak napięcie te rozładować. Tutaj pojawia się również brak edukacji seksualnej chorych. Niestety zdarza się także, że osoby niepełnosprawne są częściej odrzucani jako partnerzy, niż osoby zdrowe, zatem nie mają one z kim przeżyć swojego pierwszego razu. Jest to zupełnie normalne – boimy się nieznanego, nie wiemy, na co możemy sobie pozwolić przy niepełnosprawnym kochanku. Dlatego tak ważna jest zmiana myślenia społeczeństwa i świadomość, że są to ludzie pełnosprawni w łóżku, potrzebujący nie tylko pomocy np. w codziennych czynnościach, ale również miłości erotycznej.

Seks na wózku inwalidzkim – jaka jest prawda?

Istnieje wiele rodzajów niepełnosprawności, jednak to osoby poruszające się na wózku inwalidzkim wzbudzają najwięcej pytań i odpowiedzi. Dotyczą one głównie tego, czy odczuwają one przyjemność i czy mają one czucie w miejscach intymnych. Otóż tak – w przeciwieństwie do tego, co może się nam wydawać, wielu mężczyzn na wózkach inwalidzkich miewa erekcję, a większość kobiet doświadcza przyjemności podczas stymulacji narządów płciowych. Jeśli chodzi o sam wzwód, wynika on bardziej z mechanicznego pobudzania członka niż odczuwania pożądania. Dzieje się tak, ponieważ połączenie pomiędzy ośrodkiem pożądania, w mózgu a genitaliami nierzadko bywa zerwane. Kobiety z urazami rdzenia kręgowego zaś, mogą zauważyć zmniejszenie lub zanik lubrykacji pochwy. W tym celu warto używać lubrykantów podczas stosunku, który jest jak najbardziej możliwy. Osoby z uszkodzonym kręgiem mogą także odkryć, że miejsca, gdzie łączą się obszary ciała sparaliżowane i niesparaliżowane, są szczególnie wrażliwe na dotyk. Nie zawsze jednak seks równa się penetracja. Można przecież osiągać satysfakcję seksualną z pieszczot brodawek, szyi, uszu, a nawet bardzo wrażliwej skóry po wewnętrznej stronie kolan.

Poszukiwanie partnera i budowanie związku

Osoby z niepełnosprawnością porównując się do osób pełnosprawnych mają bardzo często niskie poczucie własnej wartości i nie wierzą, że są w stanie być dla kogoś atrakcyjnym. Silna kultura perfekcyjności ciała przez lata sprawiała, że czuli się oni odrzuceni. W dobie Internetu istnieje wiele wirtualnych miejsc łączących osoby o podobnych doświadczeniach, zainteresowaniach czy celach. Można na nich dzielić się własnymi przemyśleniami, problemami, szukać porad a także umawiać się na randki. Dzięki ułatwionej formie kontaktu o wiele łatwiej jest poznać interesujących ludzi, również partnerów seksualnych. Warto poszukać również stowarzyszeń i grup działających w świecie realnym. Ich członkowie mogą być rzeczywistym wsparciem psychicznym i motywacją do działania. Przykładowo w Wielkiej Brytanii istnieje grupa wsparcia „Outsiders” (która ma odpowiedniki w USA i Australii), zrzeszająca osoby wykluczone ze społeczeństwa z powodu niepełnosprawności. Otwarta postawa wobec innych ludzi, chęć poznawania nowych osób, zacieśnienie z nimi relacji oraz dystans do siebie i pogodne usposobienie zwiększa znacznie Twoje szanse na poznanie kogoś wartościowego.

Dowiedz się również:

Brak produktów w koszyku.