Jak dojechać?
785-613-573
Kontakt

seks osób niepełnosprawnych

Just-You

Życie erotyczne osób z niepełnosprawnością

Osoby niepełnosprawne przeżywają takie samo pożądanie, aspirację, fantazję, nadzieję i strach, jak każdy inny człowiek. Niestety, zazwyczaj reszta społeczeństwa tego nie rozumie i uzurpuje sobie prawo do tego, by mówić niepełnosprawnym, co wypada, a czego nie należy robić. Często są one podporządkowywane normom moralnym swoich opiekunów. Osoby zajmujące się nimi zazwyczaj uważają, że podopieczni nie mają i nie powinni mieć potrzeb seksualnych. Na szczęście ta świadomość się powoli zmienia. To, jak wygląda seks ludzi niepełnosprawnych, jakie są jego najważniejsze aspekty, obawy i wyobrażenia na ten temat opiszę w poniższym wpisie.

Seks osób, które stały się niepełnosprawne

Myśląc o osobach niepełnosprawnych, zazwyczaj mamy przed oczami osoby poruszające się na wózku inwalidzkim. W tym wpisie jednak poruszę aspekt niepełnosprawności o różnych jej odmianach, a dopiero w przedostatnim akapicie skupię się na odczuwaniu przyjemności osób, którym w codziennej egzystencji pomaga wózek.

Otóż osoby, które stały się niepełnosprawne, doznały tego najczęściej w wyniku postępującej choroby (stwardnienie rozsiane, nowotwory, udar) lub z powodu wypadku. Bardzo niewiele z nich doświadcza takiej niepełnosprawności, która w pełni wyklucza ich jako kochanków. Nawet jeśli penetracja nie jest możliwa, to osoby te są w stanie odkryć inne, czasem nawet przyjemniejsze formy kontaktów seksualnych.

W miarę pogodzenia się ze swoim losem uświadamiają sobie, że mogą eksperymentować z seksem i wyzwolić się od tradycyjnych metod zaspokajania. Przykładowo zamiast stymulacji penisa podczas ruchów frykcyjnych, mogą oni do tego celu użyć zabawek erotycznych. Kobiety zaś nie odczuwając przyjemności z penetracji pochwy, mogą wprowadzić długie pieszczoty łechtaczki, które również doprowadzą je do orgazmu. Seks oralny i masturbacja także są bardzo dobrym rozwiązaniem i nie wymagają dużej siły i energii, nawet dla osób schorowanych.

 

Niepełnosprawni od zawsze – jak wygląda ich seks?

Inaczej jest w przypadku osób, które od zawsze są niepełnosprawne i nie miały szansy spróbować seksu w pełnosprawnym ciele. Tak naprawdę niepełnosprawni z tej kategorii odczuwają duże napięcie seksualne, którego są nie w stanie zdefiniować. Nie wiedzą oni, czego tak naprawdę chcą, a dopiero druga osoba może im pokazać i poinstruować, jak napięcie te rozładować. Tutaj pojawia się również brak edukacji seksualnej chorych. Niestety zdarza się także, że osoby niepełnosprawne są częściej odrzucani jako partnerzy, niż osoby zdrowe, zatem nie mają one z kim przeżyć swojego pierwszego razu. Jest to zupełnie normalne – boimy się nieznanego, nie wiemy, na co możemy sobie pozwolić przy niepełnosprawnym kochanku. Dlatego tak ważna jest zmiana myślenia społeczeństwa i świadomość, że są to ludzie pełnosprawni w łóżku, potrzebujący nie tylko pomocy np. w codziennych czynnościach, ale również miłości erotycznej.

 

Seks na wózku inwalidzkim – jaka jest prawda?

Istnieje wiele rodzajów niepełnosprawności, jednak to osoby poruszające się na wózku inwalidzkim wzbudzają najwięcej pytań i odpowiedzi. Dotyczą one głównie tego, czy odczuwają one przyjemność i czy mają one czucie w miejscach intymnych. Otóż tak – w przeciwieństwie do tego, co może się nam wydawać, wielu mężczyzn na wózkach inwalidzkich miewa erekcję, a większość kobiet doświadcza przyjemności podczas stymulacji narządów płciowych. Jeśli chodzi o sam wzwód, wynika on bardziej z mechanicznego pobudzania członka niż odczuwania pożądania. Dzieje się tak, ponieważ połączenie pomiędzy ośrodkiem pożądania, w mózgu a genitaliami nierzadko bywa zerwane. Kobiety z urazami rdzenia kręgowego zaś, mogą zauważyć zmniejszenie lub zanik lubrykacji pochwy. W tym celu warto używać lubrykantów podczas stosunku, który jest jak najbardziej możliwy. Osoby z uszkodzonym kręgiem mogą także odkryć, że miejsca, gdzie łączą się obszary ciała sparaliżowane i niesparaliżowane, są szczególnie wrażliwe na dotyk. Nie zawsze jednak seks równa się penetracja. Można przecież osiągać satysfakcję seksualną z pieszczot brodawek, szyi, uszu, a nawet bardzo wrażliwej skóry po wewnętrznej stronie kolan.

 

Znajdowanie parterów osób niepełnosprawnych

Niepełnosprawni porównując się do osób pełnosprawnych mają bardzo często niskie poczucie własnej wartości i nie wierzą, że są w stanie być dla kogoś atrakcyjnym. Silna kultura perfekcyjności ciała przez lata sprawiała, że czuli się oni odrzuceni. Jednak teraz, ludzie niepełnosprawni w dobie Internetu mają znacznie ułatwione zadanie, by poznać partnera, także tego seksualnego. Tworzą oni grupy w mediach społecznościowych, na których sobie doradzają, a i także randkują. Warto poszukać również stowarzyszeń i grup działających w świecie realnym. Przykładowo w Wielkiej Brytanii istnieje grupa wsparcia „Outsiders” (która ma odpowiedniki w USA i Australii), zrzeszająca osoby wykluczone ze społeczeństwa z powodu niepełnosprawności. Pozytywna postawa wobec innych ludzi, zapoznawanie osób mieszkającej w Twojej okolicy i bycie jak najbardziej niezależnym zwiększa znacznie Twoje szanse na odniesienie sukcesu.