Jak dojechać?
785-613-573
Kontakt

wśród par

Just-You

Problemy par, które potrzebują sexcoachingu

Bardzo się cieszę, że coraz częściej w moim gabinecie pojawiają się pary i to nie tylko te, które miewają większe lub mniejsze kryzysy, ale także osoby, których związek jest satysfakcjonujący. Oznacza to, że mają świadomość tego, że szczęście i dopasowanie w łóżku należy stale pielęgnować. Kim zatem są moi pacjenci przychodzący w parach i z jakimi kwestiami przychodzą do gabinetu sexcoacha? Zapraszam do lektury.

 

Problemy par heteroseksualnych

Moimi pacjentami, którzy decydują się na przyjście w parze, w większości są to osoby będące w parach heteroseksualnych (choć nigdy nie możemy powiedzieć, że ktoś jest w stu procentach hetero czy też homoseksualny, jednak jest to temat na osobny artykuł). Poznając ich problemy, przez lata rozmawiając z klientami sekspozytywnego sklepu Erotic-Med oraz zdobywając odpowiednie wykształcenie, jestem w stanie dotrzeć do sedna zaburzenia, by stwierdzić, czy wymagana jest terapia w parze, czy też indywidualna. Jeśli jednak problem dotyka obojgu partnerów, zawsze warto popracować nad nim wspólnie, a wraz z moimi wskazówkami, wiedzą i doświadczeniem jesteśmy w stanie go rozwiązać.

 

Brak komunikacji

Pierwszym i najczęściej spotykanym problemem, który staje na drodze do szczęścia parom, jest brak komunikacji. Nierozmawianie o swoich potrzebach, fantazjach, sprawia, że szukamy ich poza związkiem. Bardzo często partnerzy oczekują wobec siebie wzajemnie inicjatywy, domyślania się, wymogów stałej pielęgnacji związku, gdzie sami nie komunikują tego, że tego potrzebują. W tej sytuacji jestem w stanie nakierować parę, w jaki sposób powinni rozmawiać – nie w biegu, pomiędzy jednym a drugim daniem, czy też tuż po nieudanym seksie, a na spokojnie, w odpowiedniej atmosferze. Wypracowuje także z każdą z par nowe rytuały, które zacieśniają ich więzy, przez są sobie bliżsi i rozmawiają ze sobą szczerze, jak najlepsi przyjaciele. Wtedy to możemy dowiedzieć się, że nasz partner lub partnerka tak naprawdę mają ochotę na całą masę eksperymentów, które odżywią Waszą relację.

 

Dysharmonia seksualna

Następny, bardzo powszechny problem w związkach to dysharmonia seksualna – większe potrzeby seksualne z jednej strony, najczęściej partnera płci silnej. Oznacza to, że nie tylko mężczyzna czuje się sfrustrowany i niezaspokojony, ale także kobieta (choć coraz częściej spotykam się z sytuacją na odwrót) jest nieszczęśliwa z powodu braku libido lub niechęci do współżycia ze swoim ukochanym. Tego typu dysharmonie bardzo często kończą się kryzysem, zdradą, a nawet rozstaniem. W tej sytuacji sama świadomość problemu jest dużym plusem. W gabinecie wspólnie z parą wypracowuje nowe podstawy w relacji, by jak najbardziej wyrównać ich pożądanie. Razem definiujemy na nowo związek i trenujemy zdrowe, właściwe zachowania.

 

Niewystarczająca gra wstępna

Ze względów antropologicznych zazwyczaj to mężczyzna jest prędzej gotowy na odbycie stosunku seksualnego niż kobieta. Dzieje się tak z prostej przyczyny – taka jest nasza fizjologia. Partnerka zatem wymaga dobrego przygotowania, atmosfery, po prostu satysfakcjonującej, przemyślanej gry wstępnej. Mężczyźni jednak nie zawsze mają na to cierpliwość, zatem partnerki nie są w stanie w pełni odczuwać przyjemności z seksu, a co za tym idzie go inicjować. Podczas spotkań ze mną pary borykające się z tym problemem mogą poznać znaczenie gry wstępnej, a nawet poznać techniki na jego sprawny przebieg. Oczywiście w moim gabinecie nie dotykam ani pokazuje technik seksualnych moim partnerom, a sama terapia polega na rozmowie. Od par oczekuje w takim przypadku pracy nad sobą w domu.

 

Bezpodstawna zazdrość

Brak pewności siebie, źle wypracowane podstawy w związku – wszystko to sprawia, że jeden z partnerów staje się zazdrosny o drugą stronę, nawet bezpodstawnie. Choć odrobina zazdrości jest zdrowa, to ciągłe sprawdzanie telefonu i wszystkich kontaktów przeradza się w ograniczenie wolności drugiej osoby. Sexcoach w mojej osobie jest w stanie temu zaradzić – przychodząc w parze, mogę wskazać, co można poprawić w relacji, by partner/partnerka poczuła się pewniej, by te negatywne uczucie coraz mniej wpływało na więź. A nie ma nic gorszego niż chora zazdrość, wyniszczająca relację i prowadząca do rozstania.

 

Kwestie, z którymi borykają się pary homoseksualne

Przez wiele lat pracy w jednym z najbardziej innowacyjnych i pierwszych w Polsce miejsc promujących satysfakcjonujący seks, w sklepie Erotic-Med, na co dzień miałam do czynienia z wieloma parami, nie tylko heteroseksualnymi. Stąd też wiem, że pary stanowiące dwie kochające się kobiety lub dwóch mężczyzn, również mają problemy z brakiem komunikacji, dysharmonią seksualna, niezrozumieniem, brakiem gry wstępnej i satysfakcji ze współżycia. Nie zawsze coming out takich osób i życie w zgodzie z samym sobą daje im automatycznie zadowolenie. Dlatego też przychodzą do mnie pary o różnej orientacji, które zawsze zjadą u mnie zrozumienie, a nawet rozwiązanie na nurtujące ich kwestie.

 

A gdy wszystko układa się pomyślnie…

Nie wszystkie pary, które się do mnie zgłaszają, mają konkretne zaburzenie do wypracowania. Coraz częściej spotykam na swojej drodze zawodowej osoby będące szczęśliwe i usatysfakcjonowane ze swojej relacji, nie tylko w łóżku. Jednak starają się one stale dbać o kondycję swojego związku, dlatego też potrzebują mojej pomocy. W moim gabinecie naprowadzam szczęśliwe pary na wdzięczność i docenianie relacji, a także na to, że warto w codziennym ferworze i stresie rozmawiać. Pomagam im także wdrożyć w ich życie eksperymenty, na które mają od dawna ochotę, jednak się ich boją. Sexcoaching ma za zadanie nie tylko naprawiać, ale także planować wspólną przyszłość. W przeciwieństwie do psychoterapii sexcoach skupia się na tym, co będzie, a nie na tym, co było.

 

Oczywiście nie są to wszystkie problemy, zaburzenia i kwestie, z którymi przychodzą do mnie moi klienci, a wiele z nich jest złożonych i wymaga długiej pracy. Częściej jednak zdarza się, że para wymaga jedynie wskazówek i samej świadomości zaistniałej sytuacji.